ProductsKryształowy savoir-vivre – czyli jak korzystać z kieliszków i serwować alkohole

Kryształowy savoir-vivre – czyli jak korzystać z kieliszków i serwować alkohole

Wiosna i zbliżające się coraz większymi krokami lato to doskonały czas do wspólnego świętowania i spędzania czasu w gronie przyjaciół i rodziny. Bardzo często w czasie przyjęć i wystawnych kolacji czy obiadów na stole pojawia się alkohol, który w odpowiednich ilościach pozwala podkreślić smak poszczególnych potraw, nadać wyjątkowego znaczenia ważnym chwilom i umilić czas wspólnych posiedzeń. Dlatego warto wiedzieć jak powinno się serwować poszczególne rodzaje alkoholu, co wypada a czego powinniśmy kategorycznie w świecie kryształowych kieliszków unikać. Takie drobne zmiany pozwolą nam jeszcze bardziej osadzić się w tu i teraz, sprawiając, że staniemy się prawdziwymi koneserami codzienności.

Jak wybrać odpowiedni kieliszek do serwowanego alkoholu?

Zasad na temat alkoholowego savoir-vivre jest wiele, zacznijmy jednak od podstaw związanych z tym, w jaki sposób powinniśmy podawać poszczególne typy alkoholu. Wszystko bowiem ma tutaj znaczenie – w zależności od tego, jaki typ wina serwujemy naszym gościom, będziemy musieli wybrać inny rodzaj kieliszka, dlatego warto wiedzieć po który kryształ z naszej kolekcji sięgnąć. Jeśli w czasie kolacji sięgamy po lekkie czerwone wino, wybierzemy pękate kieliszki, których czasza zwęża się ku górze, natomiast w przypadku czerwonego wina wytrawnego należy serwować je w wyższych kieliszkach o wydłużonej czaszy. Kwestia ta wygląda inaczej w przypadku kryształów do serwowania wina białego – są one o wiele bardziej delikatne. Kieliszki do wina białego charakteryzują się długą nutką oraz kielichem w kształcie smukłego tulipana, zdarza się, że krawędzie takich kieliszków lekko rozchylają się na zewnątrz, nie jest to jednak sztywnie obowiązującą regułą. Wysoka nóżka kielicha pozwala nie tylko podkreślić lekkość białego wina, ale również wydłuża czas, w trakcie którego trunek jest schłodzony.

Kolejnym alkoholem, który często pojawia się na naszych przyjęciach i spotkaniach z najbliższymi jest aromatyczna, pełna przeróżnych smaków i odcieni whisky. Jest to trunek, który najczęściej serwuje się w niskich szklankach, wykonanych najczęściej z grubego szkła o masywnym dnie, które podobnie jak wysoka nóżka kieliszków do białego wina ma ochraniać trunek przed zbytnim nagrzaniem się w czasie trzymania go w dłoni.

Na przyjęciach często pojawia się również likier – słodki, smakowy alkohol, który często podawany jest jako dodatek do deserów. Z tego powodu kieliszki do tego alkoholu są najczęściej niezwykle ozdobne i dekoracyjne, mają niewielkie rozmiary i delikatne nóżki. Nie możemy również zapomnieć o kieliszkach do wódki, najpowszechniej stosowanych w czasie wielu spotkań i przyjęć. Te kryształy mają charakterystyczny kształt walca, zdarza się również, że są to smukłe czasze umieszczone na delikatnej nóżce. Ich pojemność zazwyczaj waha się od 25 do 60 ml, a kieliszki wypełniamy zazwyczaj aż do samej krawędzi – w przeciwieństwie do pozostałych alkoholi. Czystą wódkę powinniśmy podawać mocno schłodzoną, natomiast wszelkie jej kolorowe i smakowe rodzaje najlepiej smakują serwowane w temperaturze pokojowej.

Jeśli świętujemy wyjątkowe okoliczności i na naszym przyjęciu pojawia się elegancki szampan, powinniśmy zadbać również o odpowiednią, kryształową oprawę dla tego alkoholu. Musujący trunek najlepiej podawać w kieliszkach nazywanych fletami lub tulipanami. Te pierwsze to wysokie, wąskie kieliszki o prostych ściankach, na średnio długiej albo długiej nóżce. Tulipany natomiast kształtem przypominają flety, jednak mają zaokrąglone ścianki – ich czasza jest szersza u podstawy i lekko zwęża się ku górze. Daje to możliwość zakręcenia winem w kieliszku. Taki kształt pozwala winu oddychać, dzięki czemu można podziwiać szerszą gamę aromatów. Trzeci rodzaj kieliszków do szampana to tzw. pucharki do szampana, zwane też czarkami albo szampankami, mają płaskie, szerokie czarki i wysoką nóżkę. Są też dość płytkie, co bardzo ułatwia rozlewanie. To najstarszy rodzaj kieliszka do szampana, bardzo popularny jeszcze na początku XX wieku. Tak serwowany szampan w kryształowych kieliszkach dodaje jeszcze więcej szyku i wyjątkowości każdego spotkania i uroczystości.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać serwując alkohol w czasie przyjęć?

Savoir-vivre związany z serwowaniem alkoholu nie kończy się jednak na wyborze odpowiednich kryształów. Niezwykle ważne są również zasady związane z tym jak spożywać poszczególne trunki i jak zachowywać się wobec obecnych na spotkaniu czy przyjęciu gości. Jest kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać, tak aby nadać naszym wspólnym posiedzeniom jeszcze więcej elegancji i dobrego smaku. 

 

Pierwszą, podstawową zasadą jest oczywiście umiar – alkohol może sprawić nam dużo przyjemności, jeśli serwujemy i spożywamy go w odpowiednich ilościach. W przeciwnym razie miły wieczór może przerodzić się w przykre lub nawet niebezpieczne sytuacje. Jest to szczególnie ważne gdy pełnimy funkcję gospodarza wieczoru. Wtedy naszym głównym zadaniem jest zadbanie o komfort i dobre samopoczucie naszych gości. W złym tonie jest również zachęcanie i namawianie do picia osób, które już na wstępie zaznaczają, że nie mają ochoty na spożywanie alkoholu. Pozwólmy każdemu podjąć swoją decyzję w tym zakresie i uszanujmy ją. 

 

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać w czasie wspólnych przyjęć, na których pojawia się alkohol? Jedną z bardzo ważnych i często mylnie przeprowadzanych czynności jest wznoszenie toastów – najczęściej goście stukają się w tym celu kieliszkami, co nie jest najlepszym pomysłem. Może się bowiem zdarzyć, że kieliszek z jakiegoś powodu pęknie, raniąc znajdujące się dookoła osoby, lub część alkoholu wyleje się z kryształu oblewając gości. Aby wznieść toast wystarczy unieść kieliszek do góry, patrząc w oczy osobom znajdującym się obok nas. Niezwykle istotne jest również to, aby w czasie picia alkoholu z kieliszka nie patrzeć w oczy osobie, z którą rozmawiamy – w czasie picia danego trunku skierujmy wzrok w środek naczynia, z którego pijemy. Ważne jest również to, w której dłoni trzymamy kieliszek – najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie kryształu z trunkiem w lewej dłoni, tak aby prawa była wolna i pozwalała nam witać się z innymi. I na koniec coś z myślą o wszystkich osobach, które lubią pomalowane usta – co zrobić ze śladami szminki na kieliszku? W tym kontekście warto pamiętać o tym, aby pić z jednego miejsca, tak aby ślady pomadki nie wędrowały po krawędzi kieliszka. Nie powinniśmy też próbować czyścić kieliszka – ani serwetką, ani tym bardziej palcem czy językiem…

 

Pamiętajmy, że te proste zasady savoir-vivre pozwolą nam jeszcze pełniej przeżywać i celebrować chwile spędzane w gronie najbliższych nam osób. Przestrzeganie prostych zasad daje nam szansę na wprowadzenie do naszej codzienności prawdziwej elegancji i nieprzemijającego szyku. Korzystajmy więc z savoir-vivre i wznieśmy toast za udane wakacyjne przyjęcia!

Dostawa i Płatności

Nasze produkty wysyłamy na cały świat. Więcej informacji o płatnościach znajdziesz:

Wszystkie produkty przed wysyłką są starannie sprawdzane i odpowiednio zabezpieczane. Każde zamówienie oznakujemy odpowiednią naklejką, dzięki temu jest ono traktowane ze szczególną ostrożnością.

Kryształowe produkty powinny dotrzeć do Ciebie w idealnym stanie. Jeśli jednak coś się wydarzy, bądź spokojny, transport jest ubezpieczony.

Brak produktów w koszyku.